Bonbónky v Sudetech - Ještěd, Ralsko a Kozákov

Rallye Sudety
 
Rallye Sudety je nejtěžší závod horských kol v Česku a zároveň značená cyklotrasa. Její parametry jsou impozantní a pro mnohé odstrašující: délka 120 km, převýšení 3300 m, 85 % vede terénem a rozhodující jsou technicky náročné sjezdy. Vítězové ji projedou v čase pět až šest hodin, nejlepším ženám to trvá o dvě hodiny déle a ostatním mužům i ženám to v závodním tempu trvá až dvanáct hodin. Start a cíl jsou v Teplicích nad Metují a jede se velice členitým terénem Teplických, Adršpašských a Broumovských stěn. Kamenité sjezdy střídají příčné přejezdy svahů se spoustou klouzavých kořenů, stoupání uzoučkými lesními stezkami a roviny v hlubokém písku.
 
Jestřebí hory
 
Poněkud turisticky zapomenutým krajem jsou nedaleké Jestřebí hory. Celý čtyřicetikilometrový přejezd obvykle začíná v Hronově, kde najdeme červenou turistickou značku a jako klíšťata se jí držíme až do Trutnova. Nejprve jen tak mírně stoupáme a klesáme mezi lesy a loukami. Najednou se ovšem lesní cesta zvedne, zařízne do terénu a přibudou na ní kameny. Jsme v srdci Jestřebích hor. Míjíme předválečné betonové bunkry i celé pevnosti. Na nejvyšším vrcholku Žaltman vylezeme na kovovou rozhledu. Nedaleko v osadě Paseky je široko daleko jediná možnost se najíst. Turisté tu provozují chatu a skromnou hospodu. Po obědě nasedneme a po loukách rychle pohodlně sjedeme z hor do údolí.    
 
Ještěd
 
Vyhlídková trasa, která ovšem také nevydá svoji krásu zadarmo, vede Ještědským hřebenem. Platí se na ní vlastním potem. Z Chrastavy u Liberce vyjedeme po hlavní silnici k Jitravě a na sedle před ní odbočíme po červené značce do lesů. Po příjemně zpevněné, ale nepříjemně stoupající lesní cestě stoupáme na Ještěd. V závěru značku opustíme a na vrchol vyjedeme po asfaltové silničce. Po červené si užijeme prudký sjezd a u chaty Pláně ji zaměníme za modrou. Polními cestami se dostaneme na vrch Javorník a sjedeme dolů do Jablonce. V zimě, až napadne dost sněhu, stane se z této trasy oblíbená tréningová trať běžců a běžkyň na lyžích. Teď ale sníh nehrozí, můžeme se na trasu s klidem vydat. Měří něco přes třicet kilometrů, ale vydá na celý den.
 
Pokud ještě nemáte dost, může projet celý Ještědsko-kozákovský hřbet. Začíná nad německým Oybinem, pokračuje přes Havraní skály, Ještěd, Javorník, Kopaninu, Suché skály až na Kozákov. Kromě ještědského úseku jím nevede jasná hřebenovka, a budete se tedy muset protloukat podle mapy po turistických stezkách, polňačkách a místy se nevyhnete ani silnici. Celkem najedete okolo stovky kilometrů.
 
Ralsko
 
Nová atraktivní cyklistická oblast vznikla v posledních pár letech okolo Ralska. Bývalým sovětským vojenským prostorem křižují asfaltové silničky bez provozu, kterými se na kole dostanete rychle, kam potřebujete. Nejezděte ovšem na jiném kole než dna dobře seřízeném horském. Daleko od civilizace se bicykl opravuje špatně. Vyřádit se můžete především na místních pískovcových kopcích, ze kterých většinou vedou rychlé a prudké sjezdy v hlubokých lesích. Nejlepší výjezd nabízí Ralsko. Od ranče Pavlín vás až těsně pod zříceninu na vrcholu vyvede lesní svážnice. Jestli nebudete muset slézat ze sedla, jste opravdu dobří.
 
Na co dávat pozor:
 
Nepodceňujete jídlo a pití. Cyklisté stavu, kdy nemohou kvůli nedostatku cukru v krvi pohnout pedály, říkají hlaďák a pokládají ho za začátečnickou chybu.
 
Pády- na vlhkých kořenech se málokdy vyhnete aspoň několika pádům z vašeho ocelového nebo duralového oře. Téměř povinné vybavení tedy obsahuje přilbu, cyklistické rukavice, lékárničku a nářadí.

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference