Zdravý spánek

Jak to tedy se spánkem opravdu je?
Poslední desetiletí přinesla mnoho převratných objevů. Jedním z nich bylo i objevení EEG. Díky tomu se přišlo na to, že je možné pozorovat funkci mozku. Laicky řečeno, že je možné "podívat se" spícímu člověku do mozku. To vedlo k rozdělení spánku do několika fází a v roce 1953 k odkrytí tzv. REM - spánku. REM je zkratka pro "rapid eye movement", což znamená "rychlé pohyby očí". Ty jsou totiž znakem pro onu část spánku, ve které se zdá většina snů, srdce bije rychleji, krevní tlak je zvýšený a dýchání zrychlené. REM - spánek, někdy také "rychlejší spánek" trvá asi čtvrtinu naší noci. Ten druhý, tedy "pomalý" Non REM - spánek se dělí na čtyři fáze: usnutí, povrchní spánek, středně hluboký spánek a hluboký spánek. Rozhodující pro zotavení je REM - spánek a hluboký spánek. Tělesné zotavení probíhá většinou v první polovině spánku, a to ve fázi hlubokého spánku. Přitom se regenerují buňky od hlavy až k patě. Ve druhé polovině spánku se zotavuje především mozek. Sny, také popsané jako "mozková bouře", slouží ke zpracování prožitků, obav, přání a pravděpodobně i k nové organizaci paměti.

Co je zdravý spánek?
Zdravý spánek může být definován jako množství a kvalita spánku, který vám umožní během dne podávat optimální výkon. Pohyb vašeho těla během spánku způsobený nepohodlím a nedostatečnou oporou pro krk, záda a kolena vytváří přechodná mikroprobuzení, která narušují mozkové spací biorytmy a jejich nejdůležitější část rytmy REM a Delta. Kvůli spací setrvačnosti si nejste schopen(a) tyto krátké přesuny a otáčení vůbec pamatovat. Mikroprobuzení mohou mít během dne vážné následky. Podle předních výzkumných ústavů kratší období spánku střídané s mikroprobuzeními mohou být natolik neprospěšné jako probdělá noc.

Jaký je správný podklad?
Pro zdravý spánek je důležité si zvolit správnou kombinaci matrace a roštu s účinnými ortopedickými protisílami. Pěnové matrace dosahují ortopedických vlastností s pomocí roštů z předpjatých lamel, které svým odpružením nahrazují pružiny. Pokud uložíte pěnovou, latexovou nebo jakoukoliv sendvičovou matraci na pevný podklad, stane se z ní pouhá měkká podložka, nebude působit zdravotně a dříve se proleží. Pružinové matrace pak lze uložit na jakoukoliv větratelnou pevnou desku. V případě, že uložíte pružinovou matraci na lamelový rošt, do oblouku ohnuté pružinové jádro nebude mít plnou funkčnost a lamelový rošt bude zbytečný. Při výběru matrace je další rozhodující faktor vaše hmotnost, každá matrace má jinou tvrdost a působí ortopedicky jen pro určitou váhovou kategorii, všímejte si prosím čísel udávajících maximální ORTOPEDICKOU nosnost u jednotlivých matrací. U běžných roštů z předpjatých bukových lamel je udávána max. nosnost 130kg.

Jaké jsou pěnové matrace?
Zdraví spánek Vám zajistí matrace vyrobené z kvalitních materiálů. Proto se na našem e-shopu setkáte pouze s výrobky od kvalitních českých a zahraničních výrobců. Podívejme se nyní blíže na to, které typy matrací nabízíme:

 • Líná pěna
  Špičkou v materiálech v dnešní době používaných pro zdravý spánek je líná pěna (také označovaná jako viscoelastická, paměťová nebo thermo pěna). Líná pěna je příslibem maximálního komfortu při ležení. Jedinečnou vlastností líné pěny je schopnost reagovat na tělesné teplo a v závislosti na něm měnit svou hustotu. Díky této unikátní vlastnosti líné pěny dochází vlivem tělesné teploty k rovnoměrnému rozložení váhy horní části těla na polštář, čímž je zajištěna zcela optimální opora. Každá část polštáře tak reaguje samostatně. Líná pěna příjemně obejme veškeré obrysy a křivky Vašeho těla. Jakmile se tlak těla rovnoměrně rozloží dojde k uvolnění svalů a k relaxaci, nepříjemný tlak omezující krevní oběh mizí. Vzhledem k mimořádné vlastnosti líné pěny nedochází k žádnému otlačení těla a to ani při změně polohy během spánku. A spánek je tak skutečně zdravý.
  Líná pěna je jedinečný nízkoelastický materiál o vysoké hustotě, který má schopnost rovnoměrně rozložit váhu těla. Všeobecně se používá ve zdravotnictví jako podpůrný prostředek při léčení a v této oblasti se jeho využívání neustále rozšiřuje. Na rozdíl od běžných materiálů na polštáře má líná pěna vynikající dlouhodobou životnost, aniž by postupně ztrácela něco ze svého objemu, či jevila příznaky stárnutí.
  Matrace se vyrábějí s podkladovou vrstvou většinou ze studené pěny. Nejlepší uložení je na lamelový rošt, není vhodná pro pevnou desku.
  Podívejte se na naši nabídku matrací z líné pěny...

 • www.spisladce.cz/matrace-lina-pena
 • Studená pěna
  Matrace ze studené pěny se vyznačuje se vysokou pevností a pružností. Matrace z kvalitní studené pěny jsou tužší. Významnou vlastností studené pěny je její vzdušnost. Ta je mnohem větší než u běžných PUR pěn. Díky ní matrace snadno odvětrávají absorbovanou vlhkost, čímž omezují výskyt roztočů, kteří potřebují k životu a množení vlhké prostředí. Studená pěna má dále díky své pevnosti velmi dlouhou životnost a vynikající ortopedické vlastnosti.
  Podívejte se na naši nabídku matrací ze studené pěny...

 • Latex
  Latexová matrace mají velké ortopedické a antialergické vlastnosti. Matrace výborně kopírují tvar těla. Pro jejich výborné kopírovací schopnosti jsou ideální pro použití na lamelový rošt. Nosné latexové jádro se třemi, pěti nebo sedmi anatomickými zónami a dokonalou vzdušnost matrace díky odvzdušňovacím kanálkům v jádru matrace poskytují komfortní prostředí pro Váš spánek. Doporučené uložení latexových matrací je na lamelovém roštu polohovatelném. Doporučená nosnost se udává do 130 kg. Jsou nevhodné pro uložení na pevný rošt.
  Podívejte se na naši nabídku latexových matrací...

 • PUR pěna
  Matrace vyrobené z polyuretanových pěn zahrnují širokou škálu typů, od standardních, až po luxusní zónové sendviče. Cirkulace vzduchu není tak dobrá jako u pružinových matrací, proto doporučujeme uložení na prodyšný podklad- lamelový rošt, který také podpoří jejich anatomické vlastnosti, matrace s vyšším jádrem lze uložit na pevný (laťkový) rošt. Mimo typů vyztužených kokos- latexovými deskami je možné použití v kombinaci s polohovatelným roštem, ale matrace kopíruje rošt pod zátěží (tj. pokud na matraci ležíte). Matrace vyrobené buď z polyuretanové pěny jsou dodávány v podobě monobloku, nebo ve větší míře jako sendviče. V závislosti na složení sendviče, kombinaci různých gramáží pěn a perforaci jádra či nosné vrstvy poskytují vynikající podmínky pro spánek. Složení sendviče je specifické pro každý typ matrace a má vliv na tuhost a ortopedické a relaxační vlastnosti matrace.
  Podívejte se na naši nabídku matrací z PUR pěny...

 • BIO pěna
  Matrace této řady BIO jsou určeny pro zákazníky, kteří vyžadují kvalitní spánek v souladu s přírodou. Při výrobě těchto matrací je kladen důraz nejen na precizní kvalitu, výborné ortopedické vlastnosti a design, ale i na ochranu životního prostředí. Jedná se o pěnu s vlastnostmi studené pěny, kde jsou suroviny vyráběné z ropy nahrazeny přírodními oleji. Tento fakt má pozitivní dopad na ekologii, šetří ekosystém a přináší více přírody do našich ložnic. Jádra jsou vyrobena bez CFC – formaldehydu a jiných škodlivých látek.
  Doporučujeme uložení na lamelový rošt, který podpoří jejich anatomické vlastnosti, je možné i použití v kombinaci s polohovatelným roštem.
  Podívejte se na naši nabídku BIO matrací...

Nebojte se pružinové matrace!!!
Alfou a omegou u pružinových matrací je tzv. roznášecí deska, která zajišťuje rovnoměrné rozprostření hmotnosti Vašeho těla na pružinovém jádru matrace. Jsou-li Vaše špatné zkušenosti s pružinovými matracemi způsobeny právě protlačením drátu, jednalo se o nedostatečnou roznášecí desku a je to chronická vada "levných" typů matrací, zejména matrací začalouněných nerozebíratelně do výrobku (válendy, lůžka). Doporučené uložení pružinové matrace je na pevný rošt. Doporučená nosnost max. do 130 kg. Matrace jsou nevhodné pro uložení na lamelový rošt.
Mezi nejvyšší řadu pružinových matrací patří luxusní pružinové matrace s jádrem z taškových pružin s jednou až několika anatomickými zónami, které zabezpečují ideální ortopedické vlastnosti. Jádro obsahuje cca 400 ks jednotlivých pružin uložených v samostatných textilních sáčcích, které se perfektně přizpůsobí křivkám Vašeho těla a tím dochází k perfektnímu uvolnění. Doporučené uložení taštičkových matrací je na pevnou desku nebo pevný rošt. Doporučovaná váhová kategorie do 130 kg. Opět jsou nevhodné pro uložení na lamelový rošt.
Podívejte se na naši nabídku pružinových matrací...
Podívejte se na naši nabídku taštičkových matrací...

Pokud hledáte nejlepší volbu pro Váš spánek, potřebujete vybrat matraci, lamelový rošt, ortopedický polštář nebo si jen chcete vylepšit prostředí Vaší ložnice novými lůžkovinami navštivte náš obchod www.spisladce.cz a můžete si vybrat z široké nabídky předních českých a zahraničních výrobců. Náš obchod nabízí značkové zboží od výrobců Tropico, Gumotex, PerDormire, Tempur, Curem, Geltech a lůžkovin Klinmam.

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

 • poptávka
 • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference