Tip na výlet: Magické Ralsko v zimě

Původ hradu Ralsko se ztrácí v šeré historii. Je jisté, že přes Mimoň, neboli slovanskou Niemen, vedla jedna z větví jantarové a solné stezky od Baltu přes Žitavu (dnešní Zittau) ku Praze a dál do Rakouska. Na její ochranu bylo postaveno několik hradů. Jedním z nich bylo i Ralsko.
Hrad měl postavit již ve 12. století jakýsi Heřman z Ralska. Není o něm ovšem než jedna zmínka ze 16. století. Někteří historikové usuzují, že šlo o zakladatele rodů pánů z Dubé, Markvarticů a Vartenberků, které později ovládly velká území severovýchodních Čech.
Jistě se ví až o Janu z Vartenberka, který měl hrad postavit (nebo opravit) až v roce 1389. Od konce patnáctého století byl hrad neobývaný, protože jeho strategická poloha na vzdáleném vrcholu se při tehdejším vývoji válčení stala nevýhodou.
Teď v zimě je hrad tak trochu tajemný. Málokdo se v tuto dobu šplhá nejprve lesem a potom po skalnatých stezkách až na temeno vysokého kopce. Ani v létě není zaručená dobrá viditelnost, a v zimě už vůbec ne. Předem se smiřte, že půjdete skrze mraky. Jestli tomu tak nebude a vy uvidíte daleko do kraje, bude to jako zázrak.
Vyrážíme po červené turistické značce z mimoňského náměstí Vranovskou alejí. Téměř dva kilometry mírně stoupáme statným stromořadím do vesničky Vranov. Projdeme ji a lesem prudce stoupáme ke hradu. Bude nám to trvat nejméně hodinu a zříceninu nezahlédneme. Uvidíme ji, až když budeme stát pod ní.
Prohlídku udělejme raději hodně opatrně, protože všude okolo hradu jsou kolmé skalní srázy a nikde žádné zábradlí.
Z hradu se nevrátíme stejnou cestou, ale pokračujeme po červené značce dolů na druhou stranu kopce. Po hodině opatrného sestupu se ocitneme v obci Noviny. Utěšená obec nabízí pohledy na několik vzorně udržovaných dřevených chalup lužického typu. Hlavní atrakce se ale skrývá na jejím horním konci. Říčka Ploučnice tu protéká tunelem vytesaným do pískovcové skály.
Z Novin se do Mimoně vrátíme po svých přes Vranov silničkou po levém břehu Ploučnice. Cesta není značená, a tak se raději podívejte do mapy, nebo se zeptejte místních. Jestli vás už bolí nohy, počkejte v Novinách na autobus.
 
Doprava
Do Mimoně často jezdí vlak i autobus. A to i ve všední dny i o víkendech. Místní autobusové spoje zastavuje také v Novinách na křižovatce zvané Padesátka.
Kde se najíst a napít
Mezi turisty (cyklisty a vodáky) je oblíbená mimoňská hospoda v chalupě vedle hasičské zbrojnice všeobecně nazývaná Dřevák. Jídlo je tu slušné a levné, pivo se dá pít a protože tu sedávají hlavně místní štamgasti v montérkách, nevadí, když přijdete trochu zablácení. Něco studeného k jídlu dostanete v Novinách v hospůdce u fotbalového hřiště, a vydatný oběd si můžete dát v obnoveném motorestu Na padesátce.
Trasa
Z Mimoně na Ralsko a zpět neujdete více než deset kilometrů, i když si cestu prodloužíte přes Noviny, ale počítejte na výlet s pěti hodinami pobytu venku. Zasněžený kopec dá nohám a plícím zabrat nahoru i dolů.
Tip
Vezměte s sebou lyžařské hůlky. Pomohou nejen proti klouzajícímu sněhu, ale také hodně odlehčí kolenům při sestupu.

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference