Na kole, ale pořád po rovině

Trasa totiž kopíruje labské břehy. Vyrazíme po levém břehu z Brandýsa nad Labem, kam z Prahy pendluje autobus, má dobré železniční spojení a jestli pojedete autem, jste v něm z hlavního města za deset minut.
 
Proti proudu Labe podejdeme dálniční most, mineme několik opuštěných továrních hal a ocitneme se na promenádě v Toušeni. Toto lázeňské město je známé především léčbou kloubů. Pacienti se v lázeňském domě noří do bahnitých slatinných koupelí. Tmavé těžké léčivé bahno se těží o kousek výše proti proudu u Čelákovic. "Zdejší bahno je opravdu síla. Ve Františkových Lázních i Třeboni to je vždycky hodně řídká tekutina, tady je to opravdu hutná vazká hmota s kousky kůry a větviček," srovnává asi padesátiletá pacientka.
 
Za Toušení mineme moderní lávku pro pěší a stále podél vody pokračujeme do Čelákovic. Přejdeme přes most a po pravém břehu se vydáme nazpátek. Tudy má vést dálková Labská cyklotrasa. Na značení ovšem nelze spoléhat, protože trasa je stále ve stádiu zrodu.
 
Držíme se jako dosud stále u břehu a dojdeme do Káraného. Je to obec s vodárnou, která zásobuje polovinu Středočeského kraje a Prahy pitnou vodou. Je to lepší polovina, protože zbytek dodávají z povrchových zdrojů přehrada Želivka a vodárna Podolí.
 
V Káraném musíme odbočit do Nového Vestce, kde je most přes Jizeru, která tudy teče do Labe. Po jejím pravém břehu vede cesta, která nás zase dovede k Labi. To sledujeme až do Staré Boleslavi. Ve starobylém městě doporučuje navštívit prastaré náměstí, protože u zdejšího kostela byl podle tradice zavražděn roku 929 Svatý Václav. Možná to nebylo přesně v tomto roce a dost možná, že ani ve Staré Boleslavi, ale legendu stojí za to si připomenout.
 
Přes Labe se po mostě vrátíme do Brandýsa. Není to daleko, protože obě městy již před lety srostla do dvojměstí Brandýs – Stará Boleslav.   
 
Celý okruh měří přibližně 15 km. Trasa vede po rovině. Doporučujeme pohodlné cestovní nebo trekkingové kolo a zaručujeme, že nepojedete terénem ani do žádného většího kopce.

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference