Nejčastější choroby trávníků

Plíseň sněžná
Je jednou z nejčastějších chorob a způsobuje takzvané vyzimování trávníkových porostů. Daří se jí především pod sněhovou pokrývkou, při vysoké vlhkosti vzduchu a teplotách 0 až 8 oC. Její výskyt souvisí s omezenou cirkulací vzduchu pod vrstvou sněhu na nezamrzlé půdě. Vliv má ušlapaný sníh, výskyt stařiny, na podzim neposečený porost či neshrabané listí nebo ledová vrstva na porostu. Citlivé jsou hlavně jílky a psinečky, odrůdy kostřav jsou odolnější. V prosinci až březnu vytváří plíseň mazlavé skvrny o průměru 4 až 6 centimetrů s vysokým obsahem vody, které při silnějším výskytu splývají. Abychom se plísni sněžné vyhnuli, dbáme na výběr vhodných odrůd, odstranění stařiny z porostu, aerifikaci a pískování půdy, vyrovnanou výživu dusíkem a udržování optimálního pH půdy. Před příchodem zimy trávník posečeme na optimální výšku a na konci vegetačního období, ještě před zamrznutím půdy, aplikujeme fungicidy jako Rovral nebo Fundazol 50 WP.
 

Čarodějné kruhy
 Navzdory tomu, že v čarodějných kruzích se najdou i chutné houby, majitelé trávníků z nich radost nemají, protože snižují estetický vzhled porostu. Nacházíme je většinou na šest až deset let starých trávnících. Mohou se vyskytovat ve třech rozdílných formách.
V půdě se nachází bílé mycélium s houbovitým zápachem a na trávníku se vytváří kružnice odumřelé trávy. Příčinou odumření je nedostatek vody a houbami produkované toxiny. Kruhy mohou být i tmavozelené, výrazně se odlišující od vlastního trávníku. Intenzivně zelenou barvu vyvolává nadbytek dusíku vznikající při rozkladu organické hmoty. Tato forma jen zhoršuje estetický vzhled trávníku. Někdy se vyskytne jen kruhovité uspořádání plodnic bez poškození trávníku nebo změny jeho zabarvení.
Úprava napadených míst není jednoduchá, protože je nutné odstranit vrstvu půdy do hloubky 20 až 75 centimetrů, v šířce 50 centimetrů po obou stranách a nahradit ji čerstvou zeminou a opět osít. Účinným způsobem je i provzdušnění půdy a půdní injekce s oxycarboxinem. Účinný je i Plantavax 20 EC.
 
Skvrnitost listů
 Je typická hnědofialovými až černými skvrnami s nekrotickým okrajem, které jsou uvnitř světlé. Listy postupně odumírají, při silnějším napadení může odumřít celá rostlina. Vyskytuje se ve fyziologicky nejaktivnějším období - na jaře a na podzim při teplotě vzduchu 10 až 17 oC, ale i během celého vegetačního období. Šíření choroby podporuje intenzivnější výskyt rosy, méně časté sečení a zastíněnost porostu. Mezi citlivé druhy patří lipnice, jílek vytrvalý, kostřava rákosovitá a bojínek hlíznatý. Výskytu lze zabránit ne příliš nízkým, ale pravidelným sečením a odstraňováním stařiny.
 

 

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference