Relaxujeme na horách - pár tipů na lyžařskou výbavu

Relaxace na horách (PR článek)

Pobyt na horách spojený s lyžováním může bezesporu být výtečnou relaxací. Velice však záleží na našem lyžařském vybavení, které když ho vybereme nevhodně, může se z příjemné pohodičky snadno stát doslova peklo. Pojďme se podívat, jak vybrat lyžařskou výbavu, abychom si na zasněžených svazích opravdu užili a odpočinuli.

 

Sjezdové lyže

 

Aby nás sjezdové lyže opravdu dobře povozily, musíme je vybrat tak, aby co nejvíce odpovídaly našim lyžařským dovednostem. Rozhodně tu neplatí, že čím dražší lyže, tím lepší poježdění.

 

Cena lyží stoupá úměrně s jejich tvrdostí, neboť aby byly lyže tvrdé, je třeba použít kvalitnějších materiálů. Ovšem pokud nepatříme k výborným sportovním lyžařům, přinesou nám tvrdé lyže více škody, nežli užitku. Vyžadují totiž správnou techniku a také odpovídající sportovní nasazení.

 

Pokud do tvrdých lyží nebudeme jak se říká „šlapat“, jejich vlastnosti se vůbec neprojeví. A pokud „šlápneme“, ale zatížíme je chybně, tvrdě nás vytrestají ošklivým pádem.

 

Pokud tedy chceme jezdit spíše na pohodičku, klidně sáhněme po měkčích lyžích, jejichž jízdní vlastnosti sice budou horší ve velkých rychlostech, ale pro běžnou jízdu jsou zcela vyhovující. Takové lyže po nás nebudou vyžadovat zbytečně mnoho úsilí a odpustí nám i nějakou tu chybu.

 

Lyžařské boty

 

To, co bylo řečeno o lyžích, platí v bledě modrém o lyžařských botách. Také u nich se rozlišuje podle tvrdosti skeletu, kterou nám udává číslo zvané flex index.

 

Čím vyšší flexi index, tím je bota sportovnější, lépe a přesněji přenáší síly do lyží, ale je také méně pohodlná.

 

Hodnoty flex indexu u komerčně vyráběných bot se pohybují mezi 50 a 130,  přičemž hodnoty 50-75 mají boty rekreační, 80-100 boty sportovní a 110 -130 boty určené vynikajícím lyžařům s agresivním stylem jízdy.

 

Ať už si vybereme dle svého stylu jízdy jakékoliv boty, vždy je třeba pečlivě vybrat správnou velikost. Lyžařské boty by nám měly sedět na těsno a  pevně obepínat nohu, nesmí však nikde tlačit. Boty je vhodné doplnit kvalitními stélkami pro podporu klenby nohou.

 

Lyžařské oblečení

 

Abychom se na lyžích cítili opravdu v pohodě, aby nám nebyla zima, horko a abychom se mohli svobodně hýbat, musíme být správně oblečeni.

 

Lyžařské oblečení vychází ze zásad funkčního oblékání, které doporučují použít raději více tenčích vrstev, než méně silných. Každá vrstva má přitom svojí předem danou funkci.

 

Na tělo patří funkční termoprádlo, které odvede pot od těla a udrží ho tak v suchu a v teple.

 

Druhá vrstva je zateplovací, nejlépe se osvědčují fleecové mikiny, které dobře hřejí a dovolí vlhkosti přicházející z první vrstvy projít dále od těla..

 

Třetí vrstva pak má za úkol chránit nás před sněhem, deštěm a větrem a opět dovolit vlhkosti projít ven a odpařit se do vnějšího prostředí. Požadavek na to, aby vlhkost nepronikal dovnitř, ale ven ano, .splňují nejlépe membránové bundy.

 

Moderní lyžařské oblečení dokáže nabídnout i dostatečnou svobodu pohybu. Vybírejme modely, které mají anatomicky tvarované rukávy a nohavice a využívají čtyřsměrného strečového materiálu, a budeme se cítit volní jako ptáci!

Užijte si Vaši relaxaci na horách :-).

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference