Smrže: Jarní lahůdka plná tajemství

 

Se smrži se v přírodě setkáváme časně zjara a vždy jen velmi krátce.  Někdy se jich objeví stovky na místech, kde jsme je nikdy nespatřili a během dvou-tří let se odtud zase vytratí. A ta místa mají v sobě téměř vždy něco podivného – opuštěné sady a zahrady, zpustlé parky, hřbitovy, výkopy, přehoustlá mlází a lesní okraje, zapomenuté lesní cesty, zanedbané břehy řek a potoků, paseky po vývratech a lesních požárech a také spáleniště po stozích slámy v polích
Ve světové historii byli američtí houbaři ohromeni neobvykle silným výskytem smržů v Yelowstonském národním parku  na jaře roku 1989 po obrovských podzimních požárech, Kanaďané zaznamenali extrémně velký výskyt smržů v roce 1981 v okolí sopky Mt Helene  rok po erupci. Naše houbaře zase vzrušily bohaté nálezy smržů v letech 2005 až 2006 na městských okrasných záhonech, nastýlaných nakupovanou dřevní štěpkou.
Stejně neobvyklý je i vzhled plodnic (askokarpu) smržů . Třeň i „klobouk“ jsou duté a lámavé, a povrch klobouku je plný žeber a prohlubní, někdy plástvovitě rozmístěných po celém klobouku, jindy nepravidelně prolamovaných. Tyto struktury jsou u smržů velmi proměnlivé a uvádějí v zoufalství taxonomy, kteří v jejich tvaru i zbarvení hledají zákonitosti, použitelné jako druhové identifikační znaky.
Pokusy o laboratorní pěstování smržů na umělých živných půdách odhalily fyziologické zvláštnosti, jimiž se smrže od ostatních vyšších hub značně liší. Především jim chybí enzymy, s jejichž pomocí dokáží jiné houby rozkládat velké organické polymery jako je dřevní lignin nebo celuloza – s výjimkou polysacharidů - a zcela postrádají tzv. proteolytické enzymy, schopné štěpit bílkoviny. Poradí si proto jen se substrátem, který už jiné organizmy (bakterie, dřevokazné nebo parazitické houby) natrávily a nasytily jednoduchými cukry a aminokyselinami.
Zkrátka smrž má - byť nevěříme na jeho skrytou sílu nadpřirozenou - i tak záhad dost a dost. Možná nejdůležitější je ale fakt, že se tato chutná houba opět hojněji vyskytuje. Možná to svědčí o tom, že životní prostředí se u nás v posledních letech značně zlepšilo. Alespoň některým houbám rozhodně svědčí.

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference