Tip na výlet: Nejmohutnější skalní most v Evropě

Tou zvláštností za kterou jsme se vydali je Pravčická brána u Hřenska nedaleko Děčína. Už dvě stě let se k ní dostávají turisté po tak zvané Promenádní cestě. Je upravená, ale dost do kopce. Na výlet si nechejte celý den času, protože nabízíme dvacetikilometrový okruh po nejkrásnějších místech národního parku České Švýcarsko.
 
Z Hřenska jdeme nejprve silnicí po červené turistické značce podél říčky Kamenice. Od křižovatky Tři prameny sledujeme naučnou stezku s informačními tabulemi. Stoupáme strmě kamenitou lesní cestou až pod skalní masívy. Značená odbočka nás dovede k jeskyni českých bratří. Měli se v ní ukrývat pobělohorští vyznavači evangelické víry, ale tato pověst nebyla nikdy doložena.
 
Poslední půlkilometr nám dá zabrat, protože cesta prudce stoupá serpentinami až pod samotnou Pravčickou bránu. Hotel Sokolí hnízdo přímo pod bránou slouží od roku 1881, ale už pětapadesát let před ním tady stál výčep.
 
Na samotnou bránu vylézt nemůžeme, protože je od roku 1980 pro návštěvníky uzavřena. Pískovec byl tehdy zpevněn speciální pryskyřicí, aby se nezřítil do údolí.
Vedle brány je vstup do placeného areálu skal s vyhlídkami nejen k Pravčické bráně, ale také k Pravčickému kuželu (tmavá kuželovitá skála přímo před námi) a Staré Václavské stěně (vysoká široká okrová skála ve tvaru rozevřené knihy vpravo od Kužele). Směrem do Německa jsou vidět stolové pískovcové hory na obou stranách Labe.   
 
Jestliže jsme došli až sem, bylo by škoda se vrátit stejnou cestou zpět. Mnozí turisté tedy míří k druhé zajímavosti hřenského okolí do Soutěsek na lodičky.
Po červené značce se vydáme vyhlídkovou Gabrielinou stezkou podcházející vysoké skalní stěny. Úzká pohodlná pěšina nás zavede na Mezní Louku a po silničce do Mezné. Z ní strmě klesá k říčce Kamenici.
 
Podél toku se dáme doprava, projdeme tunelem, kličkujeme po chodníčcích vysunutých nad vodu a ocitneme se u prvního přístaviště lodí. Tichou soutěskou projedeme s průvodcem, který loď pohání dlouhým bidlem stejně jako jeho předchůdci od roku 1890, kdy zde začal pravidelný provoz. O kousek dál nás čeká podobná projížďka po Divoké soutěsce. Obě soutěsky jsou v provozu každý den.
 
Pohodlná široká stezka nás nakonec dovede k silnici a po ní do Hřenska.

Jak brána vznikla?
Miliony let zvětrával obrovský blok tak zvaného turonského pískovce. Tam, kde je nyní otvor, byl materiál měkčí. Voda a vítr ho nejprve rozrušily a poté odnesly do údolí.

Jak se tam dostat
Nejlépe linkovým autobusem z Děčína do Hřenska. Pokud pojedete vlakem, skončíte v Dolním Žlebu na levém břehu Labe a budete muset přeplout na pravý břeh přívozem. Autem se jede po silnici na pravém břehu Labe až do Hřenska.

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference