Tip na výlet: V Hrusicích se změnilo jen máloco

Do středočeských Hrusic samozřejmě můžeme zajet autem, ale chceme-li si krajinu pořádně vychutnat, pojedeme raději vlakem. Do Senohrab přijedeme z Benešova nebo z Prahy. Spoje tu většinou jezdí častěji než jednou za hodinu.
Z nádraží se vydáme prudce dolů silničkou po zelené turistické značce. Po pár stech metrech přejdeme přes můstek potok a bahnitou pěšinou půjdeme proti proudu Mnichovky idylickým údolím. Na cestě se střídá les, kvetoucí šťavnaté louky a pár dřevěných chat. Po necelém kilometru projdeme chatovou osadu a zjeví se něco, co do příjemné krajiny vůbec nezapadá – dálniční most. Nad námi hučí jeden náklaďák za druhým a my můžeme jen litovat, že vstupujeme do Ladova kraje skrze sloupoví betonové „katedrály“.
V těchto místech stával Hubačovský mlýn. V jeho náhonu bydlel populární vodník. Zelená značka končí na silničním mostku nad bývalým náhonem. Z mostku je vidět hráz Hubačovského rybníka, kde vodník sedával na své vrbě. Aspoň že rybník stále existuje.
Po silnici se vydáme doprava po žluté značce, která nás vyvede přes kopec do Hrusic. Už zdálky nám budou povědomé, protože kostel stojí stejně jako na Ladových obrazech na nejvyšším místě a okolo se shlukuje pár domků. Na návsi stále stojí hostinec U Sejků, kde se odehrávaly slavné hospodské rvačky. Vpravo se právě opravuje dům, u kterého stojí zbytky chlívka pro prase Pašíka.
Půjdeme-li dál, ocitneme se u moderní vily na okraji vesnice. Je prostorná, světlá a s velkou zahradou okolo. Tu si z autorských honorářů postavil Josef Lada. Dnes je v ní jeho muzeum a výstavní síň. „Většina z vystavených obrazů bohužel nejsou originály,“ povzdechne si zdejší průvodkyně. „Museli jsme je odvézt na bezpečné místo, protože některá díla byla ukradena. Policie je po několika měsících našla a zatkla bandu nájemných lupičů, ale muzeum chce podobným krádežím předejít.
Po prohlídce muzea se vrátíme k hostinci, případně v něm i posedíme, a poté pokračujeme dolů k tak zvané louži. Po ní už zbyla jen mokrá louka. Nad ní stával Ladův rodný domek. Místo poznáme podle pamětní desky na novém domě po pravé straně ulice. V zatáčce pod ním se odehrála rozhodující událost v životě kocoura Mikeše. Tam šel po prkně přes potok a rozbil krajáč mléka. Protože se bál, co by na to řekla babička, raději se sebral a šel do světa. Kráčel po státní silnici do Turkovic, kde si na dodnes viditelných mezích pekl s kluky brambory.
Přes Turkovice dojdeme do Ondřejova a odjedeme do Prahy místním autobusem. Platí na něm průkazka na městskou hromadnou dopravu. Z Hrusic se ovšem dá dojít pěšky i do Senohrab nazpátek k vlaku. Výlet i s prohlídkou Hrusic si naplánujte na celý den, ačkoliv měří necelých deset kilometrů. V malebné vesnici se určitě zdržíte.
 

O nás

Relaxace.cz je web, který Vám pomáhá s relaxací. Začali jsme sekcí masáže, kde pomáháme najít vhodné maséry. Připravujeme i lázně. lázeňské pobyty, kurzy relaxačních technik a wellness. 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.relaxace.cz pište na info@relaxace.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference